Teste coagulare_Sarcina

Sarcina

Postata de 34_Laura cu 12 ani in urma.

In urma pierderii unei sarcini mi s-au recomandat testele pentru coagulare...din pacate nu am reusit sa ajung inca sa le fac...intentionez oricum sa le fac inainte de o noua incercare...tratamentul se face inainte de a ramane insarcina sau si in primul trimestru? Multumesc

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Evident, inainte. PROTEJATI-VA pana va rezolvati amandoi toate problemele de sanatate.

floriana3

acum 12 ani

Daca ti-a dat doar analize uzuale pentru coagulare, nu prea sunt de ajuns deoarece de multe ori acestea ies in limite normale desi exista o problema. Ar trebui sa faci analizele genetice (mutatiile) pentru trombofilie pentru a sti cu siguranta daca este sau nu ceva in regula. Doar ca sunt cam scumpe, pe mine m-au costat aproape 1000 lei. Le-am facut abia dupa cea de-a...treia sarcina pierduta, atunci am aflat si eu ca poate exista acesta problema de coagulare. Si da, am o mutatie genetica. Iti recomand sa le faci si tu inainte de o alta sarcina.

34_Laura

acum 12 ani

Multumesc mult pentru raspunsuri.