test torch

Sarcina

Postata de matida cu 11 ani in urma.

Ac Anti-CMV IgM Nonreactive(0.65) 1.00 reactiv CMIA
Ac Anti-CMV IgG Reactive(> 250.0) 6.0 reactiv CMIA
Ac Anti-Toxoplasma IgM Nonreactive(0.06) 0.600: Reactive CMIA
Ac Anti-Toxoplasma IgG Nonreactive(0.1) 3 UI/ml: Reactive CMIA
Ac Anti-virus rubeolos IgG Reactive(128.9) 10.0 reactiv CMIA
Ac Anti-Lysteria NEGATIV NEGATIV Fixare de complement
Ac Anti-virus rujeolos IgG Pozitiv(5.4) negativ(1.2)
Ac Anti Herpes 1 IgM NEGATIV ( 5.8 ) NEGATIV (20 U/mL) ELISA
Ac Anti Herpes 1 IgG POZITIV ( 112.5 ) NEGATIV (20 U/mL) ELISA
Ac Anti Herpes 2 IgM NEGATIV ( 5.7 ) NEGATIV (20 U/mL) ELISA
Ac Anti Herpes 2 IgG POZITIV ( 27.7 )

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Prezenta anticorpilor de tip IgM inseamna infectie acuta, cu risc de transmitere transplacentara; prezenta anticorpilor de tip IgG inseamna ca ati avut infectia virala in trecut- acesti anticorpi pot persista mult timp dupa infectia acuta .
Prin urmare, nu exista risc de transmitere a infectiilor la fat.

BUCUR ADRIAN

acum 11 ani

AM AC ANTI HERPES 1GG POZITIV 179,5

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Virusul herpetic odata capatat, ramane cantonat in organism si se poate reactiva ( aparitia de leziuni herpetice) la anumiti factori declansatori ( stres, scaderea imunitatii, etc). Acesti anticorpi sustin infectia latenta ( nu cea activa) cu acest virus.