test torch

Sarcina

Postata de lavinia99 cu 12 ani in urma.

am facut un test torch la o policlinica si mi=au iesit analizele proaste, am repetat testul torch dupa 3 luni de 2 ori la 2 policlinici diferite si mi-au iesit analizele bune. eu am dedus de aici ca prima policlinica mi-a gresit analizele, puteam sa ma imunizez in 3 luni astfel incat sa-mi iasa analizele bune? ii pot da in judecata pe baza celorlalte doua buletine care-mi arata ca am analizele bune?
va multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Este posibil ca in decursul a catorva luni analizele sa se modifice, adica infectia acuta ( demonstrata de prezenta IgM) sa treaca si in urma sa ramana IgG care indica infectia in trecut. ( adica cea din urma cu 3luni). Deci analizele pot varia in functie de timp.

eva40

acum 11 ani

sigur ca se poate.Ai depistat infectia care ti-a provocat analizele proaste?