Test de sarcina?

Sarcina

Postata de Ioanna cu 10 luni in urma.

Ce înseamnă a doua linie la testul de sarcina foarte slab se vede a doua linie

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Un test de sarcina are doua linii pentru a indica rezultatul: o linie de control si o linie de test. Linia de control apare intotdeauna pentru a confirma ca testul a fost efectuat corect, iar linia de test apare daca hormonul numit hormonul gonadotropina corionica umana (hCG) este prezent in urina, ceea ce indica o sarcina.

Daca a doua linie la testul de sarcina este foarte slab vizibila, este posibil sa fie prezenta o sarcina, dar nivelul hormonului hCG poate fi inca scazut. Este recomandat sa se repete testul peste cateva zile sau sa se consulte medicul obstetrician-ginecolog pentru a confirma rezultatele testului si pentru a primi ingrijire prenatala adecvata.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272