Test de sarcina negativ si menstra intarziata

Sarcina

Postata de CrisSim cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Am o problema. Ultimul act sexual a fost acum vreo 2-3 saptamani, protejat si prezervativul a fost verificat. Nu a fost deteriorat sau rupt. Cu cateva zile inainte de menstruatie am avut un stres enorm. Si deja menstra intarzie cu 5 zile. Am facut aseara test de sarcina si e negativ. De la asta ma stresez si mai mult. Si de la stres uneori imi vine sa vomit. Uneori simt mici dureri la ovare, am sani umflati cu dureri la atingere. E sarcina sau trebuie sa mai astept? Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Situatia pe care o descrieti nu pare sa indice o sarcina, mai ales ac***a in vedere ca ati folosit protectie si testul de sarcina a iesit negativ. Simptomele pe care le experimentati pot fi cauzate de multe alte cauze, cum ar fi stresul, dezechilibrele hormonale sau anumite afectiuni medicale.

Este posibil ca stresul sa fi cauzat intarzierea menstruatiei. Stresul poate afecta ciclul menstrual, cauzand intarzieri sau chiar absenta menstruatiei. Simptomele pe care le descrieti (senzatie de voma, durere la ovare, sani umflati) pot fi, de asemenea, simptome ale sindromului premenstrual, ceea ce ar indica faptul ca menstruatia dumneavoastra ar putea incepe in curand.

Daca menstruatia continua sa intarzie sau daca simptomele persista, va recomand sa consultati un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/te-confrunti-cu-menstruatie-anormalai-cat-e-normal-sa-intarzie-cicluli_18804
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/14-motive-pentru-care-iti-intarzie-menstruatia_16108