TEST DE OVULATIE

Sarcina

Postata de shi-tzu cu 14 ani in urma.

buna ziua am o intrebare legata de testele de ovulatie.......le fac de vreo 5 zile si in fiecare zi linia T iese intotdeauna inaintea linie C ......este bine pentru ca in prospect si pe internet am citit ca linia C este linia de referinta a testului si trebuie sa iasa prima?...astept raspunsul dvs...multumesc

Raspunsuri (3)

floryny

acum 14 ani

Testul de ovulatie va fi pozitiv numai daca apar doua benzi colorate, una pe Zona de Control (C) si una pe Zona de Test (T), culoarea benzii de Test (T) fiind cel putin la fel sau mai intensa decat culoarea benzii de Control (C).

In acest caz va fi probabila o ovulatie in urmatoarele 24-36 de ore, perioada in care sansele de a ramane insarcinata sunt mai mari.

S-ar putea sa nu respecti corect prospectul si atunci iti da aceasta eoare. Mai incearca, cu siguranta iti va reusi!

Bafta!

shi-tzu

acum 14 ani

am repetat testul de ovulatie si mi-a iesit acelasi lucru...am citit prospectul de nenmarate ori...este imposibil sa gresesc de atatea ori..testele sunt in perioada de valabilitate deci nu inteleg ce ar putea fi.. :(

Alice70

acum 14 ani

Poate nu e nimic in neregula daca totusi se pozitiveaza si banda de control. Dar ar putea fi vorba de un nivel hormonal prea mare... Daca nu reusesti sa ramai insarcinata poate ar fi bine sa incerci intr-o luna sa-ti monitorizezi ovulatia ecografic, la ginecolog. Mult succes!