Tensiunea mica in timpul sarcinii si excursiile..

Sarcina

Postata de IuliaLya cu 13 ani in urma.

Buna mamici .. ati putea sa imi recomandati si mie ceva sa nu ma mai simt leninata si sa am ameteli? Sunt deja in a 9 saptamana de sarcina si cu ajutorul vitaminelor sarurilor minerale picaturile de greata ca mi le-a recomandat medicul meu ma simt ceva mai bine fata de acum o saptamana in urma in care am stat obligata la pat, dar acum simt ameteli si lesin pe toata durata zilei ...incerc sa mananc mai de toate si sa beau si cate o gurita de cafea o data la 2-3 zile dar cred ca problema mea e ca beau putin. Voi ce parere aveti? Stiu ca e ceva normal dar e ptr mine sa ma pot simti ceva mai in forma. Ultima data cand mi-am masurat tensiunea aveam 50 minima si 80 maxima iar doctorul mi-a spus ca e foarte mica si mi-a dat sa iau fier. Pe 26 iunie merg in Ibitza ...si ma tem ca nu am sa ma pot distra din cauza sintomelor astea. Astept raspunsuri dumneavoastra. Va pup.

Raspunsuri (3)

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Vitamine prenatale iei? Pana atunci fa-ti o biochimie completa si vezi daca este nevoie de vreun supliment. Poti sa bei putin mai multa cafea, nu doar o gurita la doua-trei zile, chiar si jumatate de ceasca o data la doua zile, dar ma diluata. Consuma lichide si incearca sa faci ceva miscare: si lipsa de activitate poate sa determine starile tale. Sarcina usoara!

IuliaLya

acum 13 ani

Da iau si vitamine iau si fer si acid folic iar miscare de saptamana viitoare imi reiau lucrul si am sa fac destula miscare dar si caldurile astea cred ca sunt de vina ...sunt in Italia si aci sunt 36 37 de grade deja, iar cafeaua aci e foarte foarte tare si eu nu sunt obisnuita sa beau cafea caci inainte nu consumam.

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Sigur te hranesti si te hidratezi suficient? Ar trebui sa ai 3 mese pe zi, in orice caz. Poti consuma suc de sfecla rosie si telina (atentie insa la nitriti, daca sunt bio, cu atat mai bine), multe lactate. Starile pe care le mentionezi sunt specifice primului trimestru de sarcina si se vor ameliora pe masura ce sarcina avanseaza.