Temperatura bazala

Sarcina

Postata de anett.k cu 11 ani in urma.

Buna ziua. De doua luni imi masor temperatura bazala si diferenta de temperatura intre prima si a doua faza este de doar 02.-0.3 grade. Este ok sau as putea avea probleme hormonale? In unele locuri am citit ca ar trebui sa fie de 0.4-0.5.
Multumesc pentru raspunsuri!

Raspunsuri (3)

Corina

acum 11 ani

Incercati sa inlocuiti termometrul sau folositi, atunci cand temperatura bazala este crescuta, un test de ovulatie.

anett.k

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns. Am folosit test, si am ovulatie in ziua 12 (Cm=24), iar temperatura dupa ovulatie se mentine mai sus tot 12 zile, doar ca diferenta este de doar 0.2-0.3 grade, si m-am gandit ca este prea mica diferenta. Inainte de ovulatie temperatura este de 36.6-36.7, iar dupa de 36.9-37. Este ok? Multumesc aticipat!

Corina

acum 11 ani

Daca ovulatia este confirmata, nu cred ca trebuie sa va faceti probleme. Este posibil sa fie termometrul imprecis.