Talasemia majora

Sarcina

Postata de Despina_Florina cu 13 ani in urma.

Buna ziua, am si eu o întrebare legată de talasemia. Soţul meu a fost diagnosticat cu beta talasemie majora, întrebarea mea este daca mai pot avea copii, şi care sunt riscurile ca aceştia să moşteneasca această boală.Menţionez ca eu nu am nimic.

Mulţumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristina Mihaela Nicolae

acum 13 ani

In mod normal, daca tu nu ai nicio gena afectata, copilul vostru ar trebui sa se nasca doar cu o singura gena cu talasemie (cea din partea tatalui) si ar avea, cel mult, o anemie usoara care nu necesita tratament.
Daca, in schimb, tu esti purtatoare sanatoasa (ai o gena mostenita de la parinti, dar nu ai simptome) copilul ar putea face o forma mai grava de anemie care poate necesita transfuzii periodice de sange, sau poate duce chiar la deces.
Sfatul meu este sa-ti faci un test genetic pentru a vedea daca esti purtatoare.