Sunt însărcinată!?🥺🫣?

Sarcina

Postata de Mihaela03 cu 2 luni in urma.

Bună fetelor ! Nu mai știu cu cine să mai vb și sper să mi dați măcar o părere .. pe data de 30 ianuarie am avut menstruatia până pe 4 februarie. De pe 8 până pe 14 zile fertile în care am avut contact sexual inclusiv în ziua de ovulație . De ieri dim am sânii exagerat de dureroși , ca niciodată , grei și atât de sensibili încât nu pot ține nici tricoul . Stări ciudate de plâns , bufeuri , greață .. întrebarea mea este .. sunt însărcinată?!🥺atât de repede să am simptome?! încerc de 9 luni de zile după o relație de 3 ani . Nici nu mai pot dormi din cauza gândurilor și nu mai am răbdare până la următoarea menstruatie … ce părere aveți ? Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua!

Din descrierea simptomelor pe care le ai, ar putei fi un semn de sarcina. Totusi, cea mai sigura metoda de a afla este sa faci un test de sarcina. Aceste teste pot detecta sarcina la cateva zile dupa absenta menstruatiei, asa ca ar trebui sa fie acum suficienta cantitate de hormon HCG in urina pentru a putea fi detectat. Daca testul iese pozitiv, cel mai bine ar fi sa mergi la un consult ginecologic pentru a confirma sarcina si pentru a incepe urmarirea prenatala. Daca testul iese negativ, dar simptomele persista, tot ar trebui sa mergi la un medic pentru a investiga cauza simptomelor. Mult succes si sanatate!

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/8-semne-timpurii-ale-sarcinii_5272