sunt insarcinata

Sarcina

Postata de @linutzz@ cu 9 ani in urma.

buna ziua!in luna ianuarie am intrerupt anticonceptionalele(dupa trei ani fara pauza)mi-a venit in februarie dupa care nu mi-a mai venit menstruatia.in mai am fost la doctor mi-a dat un tratament si dupa 2 saptamani mi-a venit din nou si pana in prezent nu mi-a mai venit si din ianuarie nu am mai avut contact sexual pana in septembrie.pe 20 septembrie am avut contact sexual neprotejat.se poate sa fi ramas insarcinata? si daca daca afecteaza lipsa menstruatiei?cand pot sa imi fac test de sarcina?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este posibil sa fi ramas insarcinata daca ati avut un contact sexual neprotejat, indiferent de istoricul dvs. menstrual. Lipsa menstruatiei poate fi cauzata de mai multi factori, inclusiv stresul, modificarea greutatii sau anumite afectiuni medicale. In cazul dvs., intreruperea utilizarii anticonceptionalelor ar fi putut afecta ciclul menstrual.

In ceea ce priveste testul de sarcina, acesta poate fi facut in mod fiabil la aproximativ doua saptamani dupa contactul sexual neprotejat, sau dupa ce ati ratat menstruatia.

Daca rezultatul este negativ si tot nu va vine menstruatia, sau daca aveti simptome precum dureri abdominale severe, ar trebui sa consultati un medic de urgenta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/amenoreea-sau-lipsa-menstruatiei_1096
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/menstruatie-cand-semnaleaza-o-problema-de-sanatatei_7389
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859