Sunt insarcinata?

Sarcina

Postata de cristina1366 cu 12 ani in urma.

Buna fetele.Am si eu o problema si sper sa primesc un raspuns pentru ca sunt foarte confuza:
De 2 saptamani am stare de greata aproape permanent , zi sau noapte, dureri abdominale din cand in cand,ameteli si mai ales ma apuca niste pofte cateodata , eu nefiind pofticioasa de felul meu. M-am gandit ca as putea fi insarcinata, dar dimineata am facut un test si a iesit negativ.Azi m-au apucat si dureri abdominale ,cred ca mai mult o apasare foarte rar si am scurgeri rosiatice din cand in cand in cantitate mica.. Mentionez ca azi ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia . Acum totusi nu-mi explic greturile astea permanente si starile de ameteala.
De protejat nu ne protejam pentru ca ne dorim un copil si as fi tare bucuroasa daca asta ar fi motivul dar totusi testul a iesit negativ.Sau e prea devreme pentru a face un test de sarcina ? Mentionez ca nu am un ciclu regulat asa ca nu prea am cum sa calculez prima zi de intarziere .Totusi luna trecuta stiu ca pe 16 mi-a venit.
Am sa ajung si la medic pentru un consult dar m-a programat pe joi si pana atunci cam stau in stres.
Va multumesc .

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

un test de sarcina din urina sau sange se va pozitiva la 7-10 zile de la contactul sexual, posibil fecundant (daca fecundatia s-a realizat in perioada optima, a ovulatiei) si va depista prezenta hormonului gonadotropina corionica (HCG) sau o valoare a concentratiei sale din sange.