Sunt insarcinata?

Sarcina

Postata de Simona P178404 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

Am avut ultima menstruatie pe 22 august. In acest timp am av contact sexual neprotejat aproape in fiecare saptamana. Deocamdata nu mi a venit menstruatia (precizez ca in ultima perioada am av un ciclu mai neregulat). Este posibil sa fiu insarcinata? O sa merg si la dr in curand) Multumesc frumos!

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Test de sarcina.

Alina

acum 13 ani

E mult prea devreme ,chiar si daca ti-ai face testul,trebuie sa astepti sa-ti intarzie urmatoarea mestruatie si apoi sa-ti faci testul.Ar fi util sa stii cate zile are ciclul tau menstrual ca sa stii in ce data trebuie sa-ti vina urmatoarea menstra.

Iuli

acum 13 ani

Pai dupa calculele mele, i-a intarziat deja, deci poate incerca un test, pe care il va repeta dupa 1 sapt, daca tot nu i-a venit.

Simona P178404

acum 13 ani

intr-adevar, inca nu mi a venit menstruatia, azi o sa merg la medic (pt interpretarea unor analize)si ma voi consulta si cu D na doctor. Multumesc pt raspuns! probabil Alina a inteles ca ultima menstruatie a fost pe 22 sept :)

as avea inca o intrebare...pt detectarea unei sarcini..se poate face si control "vaginal" de catre medic?

Iuli

acum 13 ani

Singura metoda pt detectarea unei sarcini atat de mici este testul de sarcina. Daca nu il faci acasa, il vei face in prezenta medicului. Parerea mea este ca mai bine il faci acasa, ca sa nu fii pusa in situatia stanjenitoare de a reactiona de fata cu el... Eu asa te-as sfatui. Cum crezi. Vaginal nu se poate oricum detecta, nici ecografic nici nicicum in acest stadiu.
Succes!