sunt insarcinata?

Sarcina

Postata de simonikanca cu 13 ani in urma.

buna ziua. mi -a intraziat mentruatia cu aaproape 3 sapetamani. mi-am un test de sarcina dar a iesit negativ. o sarcina extrauterina iese la un astel de test ?

Raspunsuri (4)

natalia

acum 13 ani

buna nu stiu ce as putea sa zik despre sarcina extrauterina dar am avut si eu probleme cu menstruatia si o fost pe baza de hormoni nicidecum insarcinata .asa ca nu te preocupa daca ti_ai facut si test de sarcina si o iesit negativ probabil este din cauza hormonilor a stresului etc

Dr. Cristina Mihaela Nicolae

acum 13 ani

testul de sarcina "masoara"nivelul hormonilor din sange. Orice sarcina, uterina sau nu, creste nivelul acestora si astfel pot fi detectati cu ajutorul testului.
Asadar, stai linistita nu esti insarcinata.

simonikanca

acum 13 ani

multumesc, acum sunt mult mai linistita, dar totusi carui fapt se datoreaza o intarziere asa de mare ?

rusca

acum 13 ani

Salut!Eu nu stiu ce ar putea fi in neregula cu tine dar iti pot spune ce mi s a intamplat mie:Ultimul CM l am avut pe 27 noembrie, pe 8 ian m am internat in spital cu diagnosticul de sarcina extrauterina,au vrut sa ma opereze dar eu am refuzat si am cerut si parerea unui alt medic.Testele de sarcina nu erau concludente,pt ca imi aparea si o umbra a celei de a 2 a linie,dar f f putin vizibila.Am asteptat inca 2 sapt timp in care nu am avut nici un simtom de sarcina,si abia a inceput sa se vada la echo o mica bulina,in conditiile in care eram deja insarcinata in 5 sapt.Asa ca fa mare atentie si mergi la medic,cere si a 2 a parere daca consideri .Acum sunt insarcinata in 33 sapt si f fericita ca am consultat si alt medic pt ca ne doream de 2 ani sa raman insarcinata.Daca ramaneam in spital si ma operam,nu numai ca pierdeam sarcina dar pierdeam si o trompa ,iar sansele sa raman din nou scadeau cu 50%.Sa auzim de bine