sunt insarcinata si am luat utrogestan timp de 4 luni si imi este teama ca mi-a afectat ficatul

Sarcina

Postata de bernilori cu 14 ani in urma.

sunt insarcinata in 5 luni,iar de 3-4 luni am luat neantrerupt utrogestan 2/zi pe cale orala[deci chiar de la inceputul sarcinii am luat utrogestan si no-spa,deoarece am avut dureri de burta ca la ciclu]iar dr mi-a recomandat sa le iau pana in luna a 7 a de sarcina.acum am 5 luni,deci inca 2 luni trebuie sa le mai iau.de 1 saptamana am usoare dureri in partea de sus a abdomenului,spre ficat urmate de intepaturi ca de cutit dar f usoare,nu am dureri mari, de fapt simt mai mult ca o apasare pe ficat si ma cam deranjeaza putin,m-am gandit ca aceasta durere poate fi din cauza utrogestanului pt ca si in prospect scrie ca da reactii hepatice la ficat.mentionez ca nu mai am probleme cu durerea pt care luam medicamentul in sarcina, intr-adevar aveam risc de avort,dar am rezolvat-o prin cerclaj,dar totusi mi-a recomandat sa iau tratam.pana in luna a 7 a.eu la inceput am facut tetul pt hepatita b si c si transaminazaele si au iesit f bine.imi este teama sa nu fi facut ceva la ficat in astea 4 luni de zile cat am luat utrogestanul.acum le-am intrerupt desi mai am acasa vreo 3 cutii neancepute,abia luna viitoare merg la control si atunci ii voi spune dr ca nu m-am simtit bine si ca le-am intrerupt ,stiu ca pe cale vaginala e mult mai bine daca le luam pt ca nu afecteaza deloc ficatul,le-as lua si pe cale vaginala mai bine ,dar imi este teama sa nu afecteze cerclajul[ata de cerclaj]desi nu prea cred ca va afecta,dar trebuie sa intreb mai bine dr.voi ce parere aveti,utrogestanul afecteaza ficatul?pot sa fac hepatita din cauza acestui medicament?

Raspunsuri (4)

cornelia

acum 14 ani

cand esti insarcinata daca apar probleme e bine sa mergi la medic.nu conteaza ca ai programare luna viitoare si daca medicul tau e in concediu mergi la altul cu toate hartiile pe care le ai.si eu sunt insarcinata si de la bun inceput mi-au spus ca pot apela oricand nu sa astept.daca ii deranjeaza e problema lor.acum tu si copilul sunteti importanti asa ca nu te retine si fa ce e mai bine pt voi.pana la urma e dreptul tau sa mergi de cate ori e nevoie.multa sanatate pt amandoi!

florina

acum 14 ani

sunt insarcinata in 6 sapt iar in sapt 2-3 am luat ciprinol.nu am stiut ca sunt insarcinata.as vrea sa stiu care sunt riscurile, se poate sa fii afectat in vreun fel fatul?
multumesc

alina

acum 14 ani

cornelia si eu am avut dureri de burta cand am fost insarcinata (exact ca la menstruatie) si am luat utrogestan pe cale vaginala 1 luna sau 2, iar apoi m-am simtit foarte bine, acum am din nou aceste dureri, mi-a intarziat menstruatia si nu stiu daca sunt insarcinata, desi imi doresc (mi se pare ca totusi istoria se repeta ca si cu prima sarcina). Multa sanatate.

eliza

acum 9 ani

salut!eu sint insarcinata am 21 saptamini am luat utrogestan timp de 2 luni oral ,,,,,am facut intrerupere luind duphaston 10 zile dupa ce am mers la medic am facut intrerupere luind doar vitamine ,,de la 20 saptamini il pun vaginal utrogestan nu ma derangeaza deloc din contra ma ajutat sa imi pastrez sarcina ca de la inceput aveam eminenta de avort ma simt super medicii insista sa il pun......daca te simti rau sfatul meu e sa il intrerupi consultate cu medicul si schimba pastilele.....sarcina usoara si succes fii pozitiva!!!!!!!!!