Sunt insarcinata sau nu

Sarcina

Postata de Wembley cu 10 ani in urma.

Buna am facut dragostea cu soul meu pe 18 si pe 22 am facut testul si a ies it negativ iar in Accea zi am facut din nou dar pe 27 Mia venit sunt insarcinata si tot timpul a dat in mine.ne Dorim tare un bebe. Va rog sa ma ajutati

Raspunsuri (2)

GeorgianaR

acum 10 ani

In primul rand,cand iti doresti o sarcina,trebuie sa stii ce inseamna un ciclu menstrual,ce este ovulatia,in ce conditii poti ramane insarcinata,cand se face un test,etc.Nu poti ramane insarcinata in orice zi,ci numai inainte si dupa ovulatie,cu 24 h,iar ovulatia are loc o singura data pe luna(cu unele exceptii cand are loc de doua ori),la a 14-a zi dupa prima zi de menstruatie.Ca sa-ti poti da seama cand ovulezi,poti cumpara teste de ovulatie de la farmacie,sau e suficient sa ai contact la minim 2 zile.Un test nu se va pozitiva niciodata dupa 4 zile de la contact.Nici macar ovulul fertilizat nu are timp sa se fixeze in uter in 4 zile.Dupa contact,daca are loc fertilizarea,ovulului ii trebuie cca 5-10 zile sa ajunga in uter,unde se va fixa,deci,un test se face la minim 14 zile de la contact.Inca ceva,nu intotdeauna poti ramane gravida din prima luna de incercare.Si,ca un sfat,inainte de a incerca sa obtii o sarcina,e bine sa-ti faci un set de analize pentru a stii ca esti in regula pentru o sarcina,si ia acid folic.Dar,cel mai bine,mergi la un medic,iar acesta te va indruma ce analize ai de facut si ce trebuie sa iei.

Wembley

acum 10 ani

Mersi mult dar e mai greu la mine ca nu sunt in Tara si Medici de aici sunt cam prostati dar o sa incerc multumesc fff mult.