Sunt ingrijorata

Sarcina

Postata de alexandramary cu 9 ani in urma.

Buna ziua, tocmai am facut 29 de saptamani si de aproape o zi il simt pe bebe ca loveste foarte jos ca si cum ar fi la iesite acolo. Da cu piciorusele parca direct in vagin, si e foarte activ, ma cam sperie. Tin sa precizez ca nu am avut sangerari sau probleme toata sarcina, decat colul cam scurtat, din ce mi s-a spus la 26 de saptamani. La eco bebe era ok, cam maricel ac***a in vedere ca eu sunt foarte micuta (1,62m si 48 kg) eu ma simt bine dar ma ingrijoreaza loviturile foarte joase. Este normal sau ar trebuii sa ma duc de urgenta la un medic???

Raspunsuri (4)

buna

acum 9 ani

Buna, copiii din burta nu fac niciodata nimic la intamplare.
In general ei lovesc si dau din picioare DOAR cand mama e stresata sau nervoasa sau munceste prea mult.
Asa ca linisteste-te daca esti agitate si stresata. In plus ecograful pt. copii este ceva foarte stresant
si dureros si de aceea topaie si dau din maini cand li se fac ecografe. Asa ca aceste ecografii nu trebuie facute mai
mult de o singura data. Multi copii se panicheaza de la ele si fac trauma care nu rar duc la boli grave.
Sa alergi acum la medic si sa faci iarasi ecograf te-ar linisti pe tine si l-ar agita pe copil si la urma tot nimic nu ai face.

alexandramary

acum 9 ani

Multumesc mult :) acum parca sunt mai linistita, deci o sa va urmez sfatul, stau mai mult potolita si astept cuminte pana la urmatorul control. Eu si bebe va multumim.

Anonim 344

acum 9 luni

Doamne fereste, de unde scoti asemenea aberatii ca ecografia este stresanta si dureroasa pentru copil?

Ecografia foloseste ultrasunetele si este o metoda complet neinvaziva de a supraveghea evolutia corecta atat a starii de sanatate a mamei, cat si a bebelusului. Aceasta investigatie nu face niciun rau. Nici tie, nici fatului.

In timpul ecografiei, se aplica un gel format din glicerina si apa, deci substante neinvazive (glicerina este parte din crema hidratanta pe care o folosesti pentru a-ti mentine pielea catifelata);
- bebelusul este protejat pe tot parcursul investigatiei, pentru ca este in lichidul amniotic;
- ultrasunetele se folosesc cu o putere a semnalului, care nu are efecte nocive nici asupra mamei, nici asupra fatului.

buna

acum 9 ani

Buna,
in caz ca nu stii: bebele intelege si stie si vede tot . Si cum te certi, si cum te agiti, si cum te sperii si cum te enervezi.
Vorbeste cu el ca si cu un copil de 10-15 an, linisteste-l, da-i incredere, comunica. Zilnic !
Problema cea mai mare este ca mamele nu comunica cu copilul.