Sunt gravida oare?

Sarcina

Postata de pitibluestar cu 12 ani in urma.

Pot ramane insarcinata la aproximativ un an de la conizare? Nu am ramas din 2001, am avut trei sarcini pierdute pana atunci si o nastere.
Exista riscuri in cazul in care as fi insarcinata? Eu am nascut in 1990, a fost prima sarcina si s-a nascut prematur, adica la 7 luni si 10 zile. Din 1994 si pana in 1999 nu am mai ramas insarcinata. Apoi am pierdut trei sarcini in lunile a patra si a cincea. Anul trecut in aprilie pe 13 am facut o conizare de CIN III, in Spania. Acum vad ca nu mi-a venit ciclul, mentionez ca imi vine la 24 de zile. Ultimul a fost in Februarie pe 06.2012. Va multumesc, Mihaela Niculescu.

Am stari de oboseala si somnolenta,greturi...dar nu prea multe,dar si dureri ca la ciclu....numai ca aceste dureri eu le am mai tot timpul.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi necesar investigatii suplimentare in sfera ginecologica cat si in cea endocrinologica (privind eventualele dezechilibre hormonale ) pentru identificarea cauzelor sangerarilor disfunctionale (in cadrul ciclurilor anovulatorii =absenta ovulatiei corpul galben nu se formeaza, secretia de progesteron este practic absenta, frecvent intalnite la adolescente si in premenopauza, dar si la femei cu ovare polichistice, cu afectiuni endocrine (hipotiroidie, obezitate) si din ciclurile ovulatorii, cand corpul galben format este anormal, producand progesteron in cantitate scazuta sau persista anormal de mult )
Se poate incerca un tratament antialgic ce nu necesita prescriptie medicala.