Sunt foarte stresata! Va rog din suflet ajutor

Sarcina

Postata de MembruMobileApp1485873204 cu 7 ani in urma.

Am fost activa sexual timp de 2 sapt pana pe data de 5 ianuarie când mi-a venit menstruația.Luna ianuarie m am simțit foarte balonata ,aveam crampe abdominale si ma simțeam umflata la burta.luna aceasta mi-a venit menstruația in data de 2 februarie si m a ținut doar 2 zile si un pic ,într o cantitate mai redusa (de regula ma ținea undeva 4 zile) Îmi e frică sa nu fiu însărcinată chiar daca fiecare act sexual a fost protejat prin prezervativ.Nu stiu ce sa cred.

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 7 ani

Ac***a in vedere ca ati folosit metode contraceptive este putin probabil sa fiti insarcinata. Totusi pentru a va linisti, mergeti la un cabinet de ginecologie ca sa va recolteze sange pentru Beta HCG. La analzia de sange B-HCG se poate vedea dupa aproximativ 2-4 saptamani de la actul intim, daca sunteti sau nu insarcinata. Intr-adevar, sangerarea de implantare (nidatie) poate dura 2 zile, insa, poate fi si o dereglare a menstruatiei in urma stresului. De asemenea, anxietatea vine cu tot felul de simptome fiziologie neplacute, printre care balonare, crampe, constipatie sau diaree, alte probleme cu stomacul.
Fiti atenta si la alimentatia dvs., pentru a diminua aceste simptome sau mergeti si la un consult de gastroenterolgie.