sunt cerclata si m-am ales cu o candida,ce e de facut?

Sarcina

Postata de bernilori cu 14 ani in urma.

am 4 luni de sarcina si am fost cerclata[mi-a cusut colul cu o ata,de fapt la mine au trebuit 2 ate]am fost la control totul este bine,doar ca am facut candida,dr mi-a recomandat ovule cervugid[dar imi este teama sa le introduc ,pt ca dupa cerclaj nici spalaturi intravaginale n-am mai facut si stiu ca aceste ovule sunt facute din chimicale si de aceea imi este teama ca le introduc ,de frica sa nu se detreioreze atele si sa se rupa!]voi ce parere aveti,se pot folosi ovule in timpul cerclajului,va rog sa ma scoateti din ceata!m-am gandit sa le folosesc din luna a 7 a ,dar nu pot sa stau nici asa mult cu aceasta candida,ce e de facut?

Raspunsuri (7)

Maria C

acum 14 ani

Nu este bine sa iei aceste ovule atata timp cat esti insarcinata sunt contraindicate atat in sarcina cat si in alaptare. Mergi din nou la acel medic sa-ti dea alt fel de tratament. Sanatate si o sarcina cat mai usoara! Numai bine.

bernilori

acum 14 ani

eu am citit in prospect ca este contraindicat in primul trimestru de sarcina,iar eu am 4 luni si jumatate,dar intra-adevar cine alapteaza nu e bine sa ia cervugid.nu pot ajunge la control,doar ce am fost aseara,iar acum peste vreo luna mai am programare,pana atuci poate imi dati un sfat ce sa fac?sa merg pe mana doctorului sau sa mai astept?imi este frica pt ca sunt cerclata pt ca daca nu eram le luam fara nicio teama

floryny

acum 14 ani

Vei fii ok. Scopul cerclajului este de a mentine colul uterin inchis pe toata durata sarcinii. Acesta consta in coaserea colului uterin cu un fir care nu se poate absoarbe, pentru a preveni un avort. Deci nu ai de ce sa-ti faci griji in privinta cerclajului.

Este bine sa-ti intrebi medicul pentru orice nelamurire, pentru ca tu nu ai de unde stii ce e bine sa-ti administrezi pe timpul sarcinii. Da-i un telefon daca nu te poti deplasa. Numai bine!

simona

acum 14 ani

daca medicul cunoaste situatia, adica stia de cerclaj,si ti-a recomandat aceste ovule ar trebui sa nu-ti faci griji.
Intradevar acestea sunt contraindicate doar in promul trimestru de sarcina
sarcina usoara

bernilori

acum 14 ani

multumesc pt sfaturi si pt incurajari....intr-adevar,asa am citit si eu ca aceste ovule cervugid sunt contraindicate doar in primul trimestru de sarcina iar eu sunt deja in al 2 lea trimestru deci le iau fara nicio teama,iar in privinta firelor de cerclaj probabil ca nu se deterioreaza din cauza ovulelor[dr mi-lea prescris si deasemenea el este cel care mi-a facut si cerclajul]deci in concluzie,care este sfatul vostru,care este parerea voastra finala?sa merg pe mana lui,nu-i asa?sau sa ma cer si o alta opinie?eu l-as suna sa-l intreb pt a sta mai linistita ,dar cu el trebuie sa nasc si n-as vrea sa creada ca ma indoiesc de el ca medic,desi adevarul este ca stau putin cu frica in san....

lili

acum 14 ani

Trebuie sa stii pe mana cui te dai. Nu cred ca-l va deranja intrebandu-l daca e bine sau nu sa iei acele ovule. Poate raspunsul lui este sa le schimbi cu altele. Nu cred ca este vre-o suparare. Suna-l, in joc este sarcina ta. Sarbatori fericite si o sarcina usoara!

wyolett

acum 14 ani

Daca zici ca e acelasi medic care s-a ocupat si de cerclaj si ti-a prescris si tratamentul cred ca s-a gandit inainte de a-ti prescrie aceste ovule. Nu cred ca ai motive de dubii, doar daca e un medic de mana a 2 a cum se zice, daca pana acum ti-a fost ok cu el, e bine sa-l asculti. La urma urmei daca el e medicul care-ti urmareste sarcina ar trebui sa-ti cunoasca problemele. Nu am inteles de ce ai dubii in privinta medicului........?????????