Stres sau simptome de sarcina?

Sarcina Stres

Postata de EmilieA cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

Acum o saptamana, in prima sau a doua zi a menstruatiei am avut un contact scurt neprotejat(10 maxim 20 de secunde) insa fara ca partenerul sa termine. M-am gandit ca sansele, in aceste conditii, ar trebui sa fie minime insa am cateva simptome precum gazele, oboseala si greturi dupa aproape fiecare masa, care imi dau de gandit. Lucrez si in conditii de stres si suprasolicitare (si apuc sa mananc destul de putin si rar, exceptie facand seara ), si ma gandesc ca si aceasta ar contribui la starea mea de sanatate. Din ceea ce am mai citit, simptomele de sarcina apar la mai mult de o saptamana de la conceptie.

Care sunt sansele ca sarcina sa fie un motiv de ingrijorare, dat fiind faptul ca eram la inceputul menstruatiei si ca acel contact a durat f putin?

Va multumesc!

Raspunsuri (7)

Carpe Diem

acum 13 ani

Mici, dar exista. Poate un test de sarcina surechek te-ar ajuta .

Iuli

acum 13 ani

Este posibil, atata timp cat nu v-ati protejat. La 3 sapt dupc contact cel putin, fa test de sarcins. Apoi il repeti.

Iuli

acum 13 ani

P.s. Nu exista simptome de sarcina. Greata etc pot aparea, nu e oblligatoriu, prin luna a doua, dupa ce se poziriveaza testul oeicum.

EmilieA

acum 13 ani

Multumesc frumos, voi face testul peste 2 saptamani, sa fiu sigura. Intrebam de simptome pt ca stiu cazuri in care au aparut "reactii" asemanatoare dupa 2-3 saptamani.

Din cate am auzit, practic zilele de menstruatie au cea mai mica posibilitate de sarcina(dat fiind faptul ca atunci se "elimina" totul) si fara sa fii terminat partenerul sau fara a fi pe punctul de a termina, din nou, ar scadea mult posiblitatea. Nu cer un raspuns sigur 100%, as dori macar sa stiu daca am fost informata bine.

Iuli

acum 13 ani

Sigur ca posibilitatea e mica. Dar ea exista. Din acest motiv si din cauza riscului crescut de infectie in timpul menstruatiei, se recomanda folosirea prezervativului in permanenta.

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

in primul rand va recomand sa face analize de bila,stomac si o ecografie abd.Apoi dupa ce avem rezultatele mai vedem,daca sunteti din Bucuresti va recomand un laborator cu preturi ok

EmilieA

acum 13 ani

Ecografie abdominala am facut acum cateva luni, de cand aveam afectiuni similare, exceptand gazele, si totul a iesit ok atunci. Ar fi necesar sa le repet? Analize de bila si stomac nu sunt sigura daca am facut.. dar ce am facut atunci ca analize de sange si urinare au iesit bine.