Streptococul tip A afecteaza sarcina?

Sarcina

Postata de Andreea cu 10 luni in urma.

Sunt insarcinata in 2 luni.Doresc sa stiu daca streptococul tip A , afecteaza bebelusul...

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,
Streptococul grupului A poate afecta sarcina, dar este important sa stiti ca aceasta nu este o problema comuna in timpul sarcinii. Acest tip de streptococ poate cauza infectii ale tractului respirator si ale tractului urinar, iar in unele cazuri poate cauza infectii potential grave, cum ar fi sepsisul sau pneumoniile.

In ceea ce priveste sarcina, infectarea cu streptococul grupului A poate creste riscul de a dezvolta complicatii precum nastere prematura, rupturi ale membranelor sau infectii intrauterine. Este important sa discutati cu medicul dumneavoastra despre orice simptome sau probleme de sanatate care apar in timpul sarcinii si sa urmati recomandarile medicului pentru a preveni sau trata orice infectie.

Daca sunteti diagnosticata cu o infectie cu streptococ grup A in timpul sarcinii, medicul poate recomanda un tratament adecvat cu antibiotice si urmarirea atenta pentru a se asigura ca infectia este gestionata corespunzator.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/cum-se-trateaza-corect-infectiile-streptococice_17721