streptoccocus agalactiae(grup B)

Sarcina

Postata de angelus13 cu 12 ani in urma.

sunt gravida in 22 saptamani si la 16 saptamani am fost diagnosticata cu acest streptoccoc agalactiae(grup B)dar medicul nu mia dat nici un tratament impotriva acestuia,cat de grav este si ce tratament se poate da ? la antibiograma am asa: penicilina,ampicilina,amoxacilina,augumentin,cefazolin,cefalotin,cefotaxim,ceftriaxon,imipenem si meropenem. as dori un sfat,va multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Streptococcus agalactie este o bacterie intalnita in mod obisnuit la nivelul vaginului si a tractului gastrointestinal (la nivelul rectului) si poate coloniza uretra (componenta terminala a tractului
urinar) fara a determina infectie (cand sunt prezente semne clinice ca usturimi la mictionare, dureri, mictiuni dese si frecvente). medicul va tine cont de rezultatul comunicat (o infectie este comunicata cantitativ , cu mai mult de 100000UFC pe ml)

angelus13

acum 12 ani

si cam ce tratament se poate da acestei bacterii ? afecteaza oarecum fatul ?

july

acum 8 ani

EXAMEN SECRETIE VAGINALA (BACTERIOLOGIC, MICOLOGIC, ANTIBIOGRAMA, ANTIFUNGIGRAMA LA NEVOIE)
Rezultat:
Staphylococcus aureus - absent
Candida spp - absent
Streptococcus agalactiae (grup B) = Prezent
ANTIBIOGRAMA STREPTOCOCCUS SPP.
Penicilina (P) = sensibil
Ampicilina (AM) = sensibil
Amoxicilina (AMX) = sensibil
Amoxicilina / Acid Clavulanic (AMC) = sensibil
Ampicilina / Sulbactam (SAM) = sensibil
Cefazolin (CZ) = sensibil
Cefalotin (CF) = sensibil
Cefotaxim (CTX) = sensibil
Ceftriaxon (CRO) = sensibil
Cefepim (FEP) = sensibil
Imipenem (IPM) = sensibil
Ertapenem (ETP) = sensibil
Meropenem (MEM) = sensibil
Eritromicina (E) = sensibil
Azitromicina (AZM) = sensibil
Claritromicina (CLR) = sensibil
Clindamicina (CM) = sensibil
Ofloxacin (OFX) = sensibil
Vancomicina (VA) = sensibil

As dori sa stiu daca aceste analize sunt bune sau daca trebuie tratat acest sreptococ B un medic mi-a zis ca sunt ok altul mi a dat antibiotice si dupa tratament tot prezent streptococ b mi a iesit!!

Multumesc

Andreea

acum 8 ani

Buna. Vroiam Sa te intrebam CE tratament aai primit impotriva streptococcus grup b . si eu sunt purtatoare de 3 ori mi- a iesit in analize.. Multumesc frumos