stimularea ovulatiei

Sarcina

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna,
De 2 ani tot incercam sa facem un bebe, si nimic.
De 2 luni am inceput sa iau Duphaston pentru stimularea ovulatiei, insa nu stiu daca il iau bine.
Am citit pe prostect ca trebuie luat din ziua 14 pana in ziua 25.
A mai luat cineva asa ceva? Daca da , a dat rezultate?
Ce altceva imi puteti recomanda pentru a ramane insarcinata?
Va multumesc!

Raspunsuri (8)

mikmok

acum 14 ani

Ce analize ai facut pana acum si apoi Duphaston ti-l da medicul sa-l iei, nu e bine sa iei asa dupa ureche, ca a mai luat nu stiu cine si a fost bun. S-ar putea ca pentru tine sa nu fie indicat sa-l iei. Cauza de a nu putea ramane insarcinata s-ar putea sa fie alta, de aceea asi vrea sa-mi spui ce fel de analize ai facut pana acum sa-mi pot da seama.

acum 14 ani

Am facut la inceputul anului monitorizare de ovulatie 2 luni la rand si mi s-a spus ca am ovulatie , dar nu in aceeiasi perioada doua luni la rand. Sotul meu a facut o spermograme si i-a iesit ok. In lunile in care am facut monitorizare am luat la recomandarea medicului duphaston, dar nu imi mai amintesc cum si nu pot intreba medicul ca intre timp a plecat din localitate.
Se poate sa nu raman insarcinata si din cauza stresului? De curand mi-am schimbat locul de munca si nu ma pot adapta , am ajuns sa plang zilnic.

Sheila

acum 14 ani

Da se poate sa nu ramai insarcinata din cauza stresului. Atat problemele fizice cat si cele psihologice pot influenta conceperea unui copil.

raluca

acum 14 ani

Sunt multi factori din cauza carora nu poti ramane insarcinata, cum ar fi in primul rand stresul, apoi oboseala, multe ore de munca, emotiile puternice. I-ati un concediu sau bucurate de weekenduri si poate reusesti sa ramai insarcinata. Numai bine si astept vesti de la tine

Titiana

acum 14 ani

incearca sa faci o HISTEROSALPINGOGRAFIE(este si o medoda terapeuta)
adica vede medicul daca cumva aisau nu trompele infundate.
Dupa ce faci asta, chiar daa esti in regul, face bine adica poti ramane imiediatte asigur

myko

acum 14 ani

o prietena de-a mea a luat branca ursului dupa prospect, produs luat de la plafar, si are o fetita sanatoasa.

angy

acum 12 ani

poti incerca testele de ovulatie

florentina

acum 10 ani

doar medicul iti poate spune cauza ,nu lua asa dupa ureche,eu iau dar pentru alta cauza ,bafta