slabitul in timpul alaptarii

Sarcina Alimentatia in timpul alaptarii

Postata de Cornelia9119197 cu 15 ani in urma.

Am nscut acum 3 luni si am reusit sa dau jos 20 din cele 30 de kg asimiliate in timpul sarcinii insa de vreo 2 saptamanii nu mai scad deloc in greutate desi pastrez acelasi stil de alimentatie (carne sp***a, legume, lactate , fructe si dupa ora 18 doar un fruct sau ceai).Ati putea sa imi dati un sfat cum sa depasesc acest prag?

Raspunsuri (4)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Buna Ana
eu cred ca cel mai important in aceasta perioada este alaptarea bebelusului si pentru asta ai nevoie de o alimentatie sanatoasa bogata in vitamine.Mai asteapta cateva luni si poti continua linistita

simona166117244

acum 15 ani

Buna AnaMaria,
Si eu cred ca nu-i o perioada buna pentru o cura de slabire, pe perioada alaptatului.Din cate stiu, alaptatul oricum este un proces de slabire, multe mamici revenind la greutatea dinainte de sarcina, fara prea multe eforturi. Ar fi bine sa mananci sanatos, sa bei multe lichide, si de ce nu, multa miscare. O plimbare mai lunga cu bebe cu carutul, sigur va face bine la amandoi.Iar dieta s-o lasi pe mai tarziu, daca va mai fi nevoie.
Numai bine si tie si bebelusului!

Florian Alex

acum 15 ani

Stai linistita, iti spun din experienta, va avea grija bebe ca dupa 5-6 luni sa slabesti: atunci va deveni foarte activ si pentru a-l supraveghea vei face suficient efort ca sa slabesti, chiar daca nu doresti.

carmen

acum 13 ani

as vrea sa slabesc dar nu stiu cum sa ince aveti un sfat