Sindromul Down

Sarcina

Postata de bacilaalexandra cu 11 ani in urma.

Buna,as avea si eu o intrebare...se poate ca copilul meu sa aibe sindromul down?..sunt in 12 saptamani de sarcina...nu am avut in familie asa ceva niki eu niki sotul meu....am 20 de ani...si mie frica......ginecologul mia zic sa numi fac griji...dar daca vreau pot sa fac testul....ajutatima cu un sfat.....am rh negativ...sotul pozitiv...eu am AB0 gs si sotul O1...:(:(:((: ajutatimaaa

Raspunsuri (2)

victoras

acum 11 ani

Pt. linistea ta,fa totusi testul.Daca iese pozitiv poti face intrerupere.testele acestea se pot face timpuriu(la doar citeva luni de sarcina) asftel incit sa fii scutita de probleme ulterioare.Oricum iti doresc sa iasa bine si te felicit pt.ca esti asa grijulie asa o boala crunta fiind f. probabil sa apara si la virste tinere,ca in cazul tau,nu doar la cei peste 35 ani.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este indicat sa efectuati testarile recomandate pe parcursul sarcinei pentru identificarea eventualelor malformatii. Daca acestea ies pozitive, de-abia atunci se justifica stare de ingrijorare.