sindrom down

Sarcina

Postata de denimia cu 10 ani in urma.

Va rog sa-mi spuneti ce inseamna SD 1/146 este grav? In familie nu avem cazuri iar cumnata mea are 25 de ani

Raspunsuri (3)

si_mona

acum 10 ani

mie mi-a iesit risc de 1/130 si am nascut un copil absolut normal.acuma eu aveam 38 de ani si era normal cumva sa iasa un risc destul de mare.insa un ecografist bun poate depista si intrauterin acest sindrom pentru ca exista anumite semne.dar nu e obligatoriu pentru ca exista forme mai usoare si sunt cazuri cand nu vad la ecografie maini si picioare nu semne de down.nu disperati nu e chiar un risc asa de mare am cunoscut cazuri si cu risc de 1/5 cand copilul a iesit normal.aveti nevoie de un obstretician bun care sa va indrume si sa va ajute.doamne ajuta!

denimia

acum 10 ani

Multumesc. A trimis-o sa-si faca amniocenteza. Speram sa fie bine

denimia

acum 10 ani

am primit rezultatul. totul este ok nu are nici un sindrom si o sa avem un nepotel