Sensibilizarea la antigenul Rh in timpul sarcinii

Sarcina

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Sunt insarcinata si am Rh-ul negativ.Ce riscuri sunt daca fac intrerupere de sarcina si cat de mult ma poate afecta pe viitor???In urma cu 3 ani am avut un avort spontan, nestiind ca am Rh-ul negativ. Si cat de important este vaccinul care se face dupa nastere sau intrerupere de sarcina sa nu faca urmatorul copil anticorpi.Va rog sa ma ajutati...imi este frica ca nu am sa mai pot face copii. Va multumesc!

Raspunsuri (1)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

cand am ramas insarcinata acum 3ani am descoperit ca am rh negativ copilul sa nascut cu acelasi rh pe perioada sarcini nu am facut dozare de anticorpi pt ca nu a fost nevoie si nici copilului dupa nastere.in maternitate dupa nastere nu mi sa facut acel vaccin acum daca as vrea sa raman insardinata ce riscuri am eu sau copilul si ce trebui sa fac?tatal are rh pozitiv.