secretie auriculară rezultat Staphylococcus lugdunensis ?

Sarcina

Postata de VasyM cu 7 luni in urma.

Am facut analiza secretie auriculară si mia iesit la urechi ca am Staphylococcus lugdunensis (coagulezo negativ)
sunt însărcinată in 6 luni ceva doctorul mia spus ca nu pot lua antibiotice ca are reacții adverse la copil
doar un topic local de la farmacie cu reteta de la orl acest stafilococc afectează sarcina copilul poate lua si el de la mine ? , la secreția vaginală totul a iesit bine nu am nici o infecție sunt îngrijorată daca face rau la bebe ce mia iesit mie la urechi acum 2 ani mia iesit la o ureche stafilococcus aureius am luat tratament si na mai iesit la următoarele 2 analize la laborator acum iar mia apărut dar cu alta denumire

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Staphylococcus lugdunensis este o bacterie coagulazo-negativa care in general traieste pe piele, dar poate de asemenea cauza infectii. Dupa cum a mentionat medicul dumneavoastra, unele antibiotice pot avea reactii adverse la copilul nenascut. Cu toate acestea, este important sa tratati infectia pentru a preveni raspandirea si agravarea acesteia. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu un specialist ORL pentru a afla mai multe despre optiunile de tratament care sunt sigure pentru utilizarea in timpul sarcinii, precum un tratament topic local cu reteta. In general, daca infectia este tratata eficient, riscul pentru bebelus este redus. Infectia la urechi nu ar trebui sa aiba un impact direct asupra sanatatii bebelusului, cu conditia sa fie tratata corespunzator. Este important sa monitorizati evolutia infectiei si sa va adresati din nou medicului dumneavoastra daca simptomele persista sau se inrautatesc.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Medicamentele-in-sarcina/medicamentele-administrate-in-timpul-sarcinii_1118