Se poate sa ramana insarcinata ?

Sarcina

Postata de CocoCosmin cu 8 luni in urma.

Buna, prietena mea poate sa ramana insarcinata daca eu m-am masturbat cu aprox 12-14 ore inainte pe lenjeria mea si dupalenjeria mea a atins vaginul ei ? Este inca virgina si era la ovulatie .Este posibil?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Pentru a ramane insarcinata, ejacularea trebuie sa aiba loc in interiorul vaginului. Spermatozoizii nu pot supravietui pe lenjerie timp de 12-14 ore si, chiar si in cazul in care ar supravietui, sansele de a ajunge la ovul ar fi extrem de mici. Deci, nu trebuie sa va faceti griji in privinta unei sarcini in aceste circumstante.

Pentru alte sfaturi si recomandari medicale, puteti solicita opinia unui medic ginecolog.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-de-sarcina_10886
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/totul-despre-contraceptie-ce-metoda-ti-se-potriveste_16293