Se poate să aibă copilul rh negativ dacă părinții au rh pozitiv?

Sarcina

Postata de Utilizator11717669706 cu 3 luni in urma.

Buna ziua , eu și totul meu avem rh pozitiv iar primul copil a ieșit cu rh negativ. Este posibil asta? Am înțeles că ar fi trebuit să iasă și el cu rh pozitiv la fel ca noi.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este posibil ca un copil sa aiba Rh negativ chiar daca ambii parinti au Rh pozitiv. Acest lucru se poate intampla daca ambii parinti sunt heterozigoti pentru gena Rh, adica au o gena Rh pozitiva si una Rh negativa. In acest caz, exista o sansa de 25% ca un copil sa mosteneasca gena Rh negativa de la ambii parinti si sa aiba astfel Rh negativ.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/ce-este-incompatibilitatea-de-rhi_17121

Utilizator11717669706

acum 3 luni

Soțul*