se poate provoca nasterea la 38 saptamani??

Sarcina

Postata de daiana24 cu 14 ani in urma.

As dori sa stiu daca exista posibilitatea de a provoca nasterea la 38 saptamani,dar sa fie o nastere naturala nu prin cezariana.binenteles as vrea sa stiu daca medici sunt de acord cu asa ceva pentru ca nu as face asa ceva eu singura acasa.multumesc

Raspunsuri (2)

Alice70

acum 14 ani

Da, la 38 de saptamani sepoate declansa travaliul daca este necesar, dar numai in anumite conditii - depinde de anumiti parametri (reuniti in asa numitul scor BISHOP). Medicul obstetrician care va urmareste sarcina va poate informa cel mai bine despre acesti parametri si doar el este in masura sa ia aceasta decizie.

dusea

acum 14 ani

da, am inteles k poti sa alegi chiar si data si ziua in care vrei sa nasti... nu stiu insa dak e adevarat.