Se poate intrerupe o sarcina la 2.3 saptamani chirurgical?

Sarcina

Postata de Utilizator11699104250 cu 6 luni in urma.

Mentionez ca sunt sanatoasa

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Din punct de vedere medical, intreruperea unei sarcini la 2.3 saptamani prin metode chirurgicale este putin probabila si ineficienta.

De obicei, procedurile chirurgicale pentru intreruperea sarcinii sunt recomandate dupa ce fatul s-a dezvoltat destul pentru a fi vizibil pe ultrasunete, ceea ce se intampla in general la aproximativ 5-6 saptamani de gestatie. In primele saptamani de sarcina, procedura de intrerupere chirurgicala este foarte dificila si riscanta, ac***a un grad crescut de complicatii.

In schimb, daca doresti sa intrerupi sarcina la 2.3 saptamani si esti sanatoasa, trebuie sa consulti un medic pentru a evalua optiunile disponibile. In general, in aceste stadii timpurii ale sarcinii, medicii recomanda metode medicamentoase, cum ar fi pilulele de avort, care sunt considerate mai sigure si mai eficiente.

Este important sa consulti un medic ginecolog pentru a evalua situatia si a discuta despre optiunile disponibile si consecintele acestora. Este esential sa faci o alegere informata si sa primesti asistenta medicala adecvata pentru siguranta ta si a sanatatii tale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-medicamentos-pregatire-riscuri-si-efecte-adverse_17449

Mona

acum 6 luni

Nu-mi dau seama din cauza punctului:
-23 de saptamani am citit pe un grup ca i s-a făcut cezariana;
-2 sapt și 3 zile, este posibil chiar și medicamentos. La 9 sapt am primit medicament fiindcă sarcina s-a oprit din evolutie in urma cu câteva saptamani; e o durere crunta pt câteva ore. Nu m-a durut deloc sarcina, pe care mulțumesc Domnului ca am putut sa o duc in urma cu 7 ani, dar m-au durut avorturile. Înainte de cel medicamentos am mai avut un avort spontan in urma cu câteva luni. Pentru 3 ore am fost in agonie de durere. Embrionul s-a oprit in cele 2 sarcini pierdute la 6 sapt și 4 zile.

Utilizator11699104250

acum 6 luni

Multumesc mult

Utilizator11699104250

acum 6 luni

Nu 23 de saptamani la 3 saptamani aproximativ