Scurgerile apoase în trimestrul trei sunt normale ?

Sarcina

Postata de Utilizator11704029059 cu 4 luni in urma.

Bună sunt în săptămâna 39+6 și simt scurgeri apoase ca apa în mare parte când mă ridic din pat sunt la prima sarcină și nu știu cum să procedez ce este în regulă și ce nu
Apelez la dumneavoastră dacă mă puteți ajuta cu un sfat sau este de mers la spital?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Scurgerile apoase in trimestrul trei pot fi normale in unele cazuri, dar pot semnala si ruperea membranei amniotice (ruptura apei). Daca scurgerile dvs. sunt abundente, constante si continua sa curga chiar si dupa ce va asezati sau va intindeti in pat, ar putea fi vorba despre ruperea apei.

Este important sa contactati medicul care va urmaresti sarcina sau sa mergeti la spital imediat ce observati scurgeri apoase, pentru a determina daca s-a produs ruperea apei si pentru a primi ingrijire adecvata. Ruperea apei inainte de termen poate creste riscul de infectie si poate necesita interventie medicala.

De asemenea, este posibil ca aceste scurgeri apoase sa fie doar un simptom normal in acest stadiu al sarcinii. Cu toate acestea, este intotdeauna mai bine sa fiti precauta si sa cereti sfatul medicului in astfel de situatii pentru a va asigura ca dvs. si bebelusul sunt in siguranta.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/ruptura-prematura-de-membrane-riscuri-si-complicatii_20357
sfatulmedicului.ro/clinici/dacia-medical-center_4644/articole/semnele-nasterii-cum-stii-ca-a-sosit-momentuli_1836
sfatulmedicului.ro/Nasterea/nasterea-generalitati_998