scleroza multipla si sarcina

Sarcina

Postata de appleana cu 14 ani in urma.

Buna seara,

De curand sotul meu a fost diagnosticat cu scleroza multipla. Ne dorim foarte mult un copil si as dori sa stiu daca raman gravida exista riscul sa se transmita genetic la copil acesta boala?
Va multumesc

Raspunsuri (7)

raluca

acum 14 ani

Buna Appleana,

Banuiesc ca daca sotul a fost diagnosticat cu scleroza i s-a prescris si o medicamentatie pentru aceasta boala. Nu am citit pe nicaieri si nici nu am auzit ca aceasta boala s-ar transmite genetic.

Dar, parerea mea este mai intai sa urmeze acest tratament pe care l-a primit de la medic si apoi daca s-a vindecat poti sa ramai insarcinata fara riscuri.

Numai bine!

rodica18478058

acum 14 ani

BUNA
Dupa cum se stie sm este o boala autoimuna si nu genetica.
Daca ai fi tu diagnosticata ar fi o problema,in sensul ca nu iti permite medicatia ..cat despre trat s-ar putea sa dureze mult si bn....nu o spun cu rautate ci din punctul de vedere a unui posesor de sm din 2005
ASA CA LA TREABA........

Sheila

acum 14 ani

Cauza screlozei se pare ca este necunoscuta dar aceasta ar putea implica un factor genetic deoarece riscul de aparitie a screlozie multiple la o persoana este usor crescut daca unul din parinti a avut screloza. Screloza este posibil sa se manifeste la copiil mai tarziu dar sansele sunt mici.
Din cate sti screloza multipla este o maladie incurabila dar cu ajutorul tratamentelor si exercitiilor se poate ameliora.
Indicat ar fi sa discuti atat cu neurologul sotului cat si cu ginecologul si sa aflii parerea lor
Sanatate multa si sa auzim de un bebe

Angy1138864

acum 14 ani

daca va mosteni bebe al tau nu va sti nimeni exact cum nu se cunoaste cauza boli.dar trebuie sa ai incredere in d zeu sa mergi inainte .eu am boala asta de 5ani nu stiu pe nimeni din partea parintilor sa fi avut asa ceva deci mergi inainte.eu am baiatu mare are 15 ani dar nimeni numi poate garanta daca va avea coplilul meu sau nu boala aceasta .boala sotului tau poate fi usoara depinde si de el dar si de tineconteaza f mult sprijinu asa ca fi alaturi de el si veti trece peste tot .va doresc sanatate multa si curaj

claudia

acum 8 ani

De pe 01.09.2015 o sa intrerup tratamentul cu betaferon si peste cateva luni imi doresc un bebe. Aveti ceva safturi pt mine? Daca mai sunt femei care au avut sarcini , cum au decurs? cum a-ti nascut ? multumesc

eduard

acum 8 ani

EU am SM si sotia mea a nascut 2 ani in urma si copilu meu e sanatos .

Ionela

acum 7 ani

Buna ziua!
Si sotul meu are s.m si urmeaza tratamentul cu interferon pe care nu-l poate intrerupe.
Noi mai avem un baietel care acum are 8 ani
conceput inainte de a stii ca are sotul s.m si am mai vrea sa-i mai facem un fratior sau o surioara.
Afecteaza cu ceva interferonul daca vreau sa raman insarcinata.
Va multumesc.
Sanatate tuturor!