sarcina

Sarcina

Postata de Simona Alecsandra cu 15 ani in urma.

Urmez un tratament cu urmatoarele medicamente:ANSILAN si PALUXETIL.Imi doresc un copil.Pot sa raman insarcinata daca urmez acest tratament?Dar daca renunt la PALUXETIL si urmez numai tratamentul cu ANSILAN este vreo problema?

Raspunsuri (3)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Conform prospectului nu se recomanda administrarea medazepamului (ansilan)in primele luni ale graviditatii.
Ar fi de preferat sa eviti administrarea medicamentelor pe parcursul sarcinii.Doar cele recomandate de ginecolog ar trebui administrate.
Mergi la un specialist si daca esti pregatita renunta la aceste pastile pentru o perioada.

Simona Alecsandra

acum 15 ani

exista si alte medicamente similare cu ANSILAN care sa le pot lua in timpul sarcinii?Sau trebuie sa renunt la aceste calmante definitiv in perioada celor 9 luni de sarcina?

Nora5

acum 15 ani

Cel mai bine ar fi sa ceri sfatul unui specialist, acesta stie mai bine ce medicamente sunt recomandate in timpul sarcinii.
Numai bine