Imi poate afecta sarcina tratamentul actual?

Sarcina

Postata de Utilizator11698220274 cu 6 luni in urma.

Bună ziua,de 1 săptămâna am aflat ca sunt însărcinată am 5sapt de sarcina,problema e ca de 4 ani iau Gerodorm, îmi poate afecta sarcina în vreun fel?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna

In timpul sarcinii, este important sa discutati cu medicul dumneavoastra despre toate medicamentele pe care le luati in mod obisnuit, inclusiv despre Gerodorm.

Gerodorm contine zolpidem, un medicament utilizat pentru tratamentul insomniei. Studiile la animale au aratat anumite efecte adverse asupra dezvoltarii fetale atunci cand zolpidemul a fost administrat in doze mari.

Cu toate acestea, Gerodorm nu este recomandat in timpul sarcinii, mai ales in primul trimestru, deoarece nu exista suficiente informatii disponibile despre siguranta sa in acest moment crucial al dezvoltarii fetale. Este posibil sa aveti nevoie de alternative sigure pentru tratarea insomniei pe parcursul sarcinii.

Consultati medicul dumneavoastra cat mai curand posibil pentru a discuta despre situatia dumneavoastra si pentru a primi sfaturi adecvate legate de tratamentul insomniei in timpul sarcinii.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Medicamentele-in-sarcina/medicamentele-administrate-in-timpul-sarcinii_1118
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/medicamente-interzise-in-sarcina_20223