Sarcina ?

Sarcina

Postata de Maria cu 10 luni in urma.

Buna , mia intarzie mentruatia aproape doua saptamani ,Si mi am facut doua teste de sarcina care arata negativ ,dar mie imi venea regular menstruatia ce poate fi oare sunt insarcinata dar este sarcina inca Mica ca sa se arate Pe test ? Si mai am o intrebare mereu imi spar afte bucale Si Nu stiu de ce cand se vindeca imi spar iar altele Si nu una Si mai multe Nu pot nici sa mananc nici sa beau ce pot lua ca sa nu mai imi apara

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

In cazul in care testele de sarcina indica negativ, exista mai multe motive posibile, cum ar fi dezechilibre hormonale, stres, o dieta necorespunzatoare, schimbari in greutate sau probleme de sanatate. Sarcina nu poate fi complet exclusa, dar nu este neaparat cauza principala. Ar fi bine sa consulti un medic ginecolog pentru a-ti determina exact cauza intarzierii menstruatiei si a exclude orice alte probleme de sanatate.

In ceea ce priveste aftele bucale, acestea pot aparea din mai multe motive, cum ar fi lipsa de vitamine, stresul, infectiile sau igiena orala precara. Pentru a reduce riscul aparitiei acestora, incearca sa ai o igiena orala corespunzatoare, sa eviti alimentele si bauturile iritante (precum citricele sau alimentele prea fierbinti), sa reduci stresul si sa iti intaresti sistemul imunitar prin consumul de alimente sanatoase si bogate in vitamine si minerale. De asemenea, este recomandat sa consulti un medic dentist pentru evaluarea si tratamentul adecvat al aftelor.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859