Sarcina ?

Sarcina

Postata de Florentina cu un an in urma.

Buna ziua ! Astăzi am fost pentru prima data la ecografie pentru a vedea in ce stare se afla sarcina . Vreau sa precizez ca prima zi a ultimei menstruații este 18/04/2023 iar doctorul a estimat undeva la 8 săptămâni de sarcina . Supriza mai mare este ca pe ecograf se vedea sacul gestațional însă mărimea lui este de vreo 5 săptămâni . In notațiile medicului acesta a specificat ca sacul yolk este viabil însă nu poate spune asta și despre embrion . M-a chemat după 2 saptmani sa vedem cum evoluează .
Credeți ca am pierdut embrionul ? Sau este încă prea mica pentru a se observa ? Va mulțumesc !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,

Sarcina poate evolua diferit la fiecare femeie, iar marimea sacului gestational poate varia in functie de momentul conceptiei si de dezvoltarea embrionului. Este posibil ca embrionul sa fie prea mic pentru a fi vizibil in acest moment, dar este important sa urmati indicatiile medicului si sa faceti urmatoarele ecografii pentru a monitoriza evolutia sarcinii.

De asemenea, este important sa aveti grija de sanatatea dumneavoastra si sa evitati orice activitate care ar putea fi periculoasa pentru sarcina in aceasta etapa.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/sarcina-pe-saptamani_11078
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/teste-si-analize-in-sarcina_11096

Speram ca totul va fi bine pentru dumneavoastra si sarcina dumneavoastra!