sarcina

Sarcina

Postata de margareta7106139 cu 15 ani in urma.

va rog mult spunetimi si mie care sunt simtomele de sarcina si dupa cit timp apar.va rog...va multumesc mult

Raspunsuri (8)

acum 15 ani

Buna ziua,

Simptomele de sarcina difera foarte mult de la femeie la femeie si pot fi greu de identificat in unele cazuri!
Primul si cel mai important indiciu, este lipsa ciclului menstrual. Insa, tineti cont de faptul ca exista si sarcini in care femeia inca mai are menstra, sau cazuri in care lipsa menstruatiei are alte cauze decat sarcina.
Alte simptome des intalnite sunt:
- greturile si indispozitiile matinale;
- durerile de sani si cresterea sensibilitatii acestora;
- durerile de cap;
- scurgerile vaginale (uneori sangerari);
- balonarea;
- stari de oboseala;
- urinare frecventa;
- sensibilitate cresuta la miros si mancare;
- senzatia de picioare grele;

Simptomele sarcinii se pot face simtite cu aproximatie la o luna de la conceptie, doua, trei, sau.... deloc.

Daca suspectezi o sarcina, indiferent daca este sau nu dorita, cel mai bine este sa faci un test de sarcina sau sa consulti un medic.
Simptomele te pot induce in eroare!
Autosugestia in astfel de cazuri joaca un rol important!

Numai bine!

simona312112347

acum 15 ani

Simptomele unei sarcini apar in general dupa 3-4 saptamani (din perioada de ovulatie calculezi o luna). Daca s-a instalat menstruatia, putin probabil sa fii insarcinata.

skye

acum 14 ani

buna seara :)
sa intamplat sa o fac neprotejat si el si-a dat drumul in mine.imediat dupa ejaculare mam dus la baie si mam spalat ,,acolo jos,, cu apa si sapun dupa care am urinat.am auzit ca urina sau acidul urinei (ce de genu...ma rog) distruge ovulul.au trecut 2 zile de atunci.dar acum nu sunt sigura de ceea ce se intampla cu mine...burta (in zona vaginului)ma cam doare putin (defapt e o durere care se ,,sparge,, foarte usoara) a2a zii dupa contact mia fost greata (o singura data de atunci)si nu stiu daca sa fac sau nu difernta urinei (de obicei urinez cam des...in fine)deci chiar vreau sa stiu daca sunt sau nu insarcinata!va rog raspundetimi...daca as fii,ce se poate face sa rup sarcina.am 15 ani si e prea devreme si nu vreau sa am un copil acum,oricat de muult mi las dori...nu prea am incredere in testele de sarcina.menstra nu imi vine la date exacte si imi intarzie destul de mult.nu stiu exact daca eram sau nu in perioada fertila atunci cand am facuto.oare sunt insarcinata?raspundetimi cat de repede pureti
va multumesc

Sheila

acum 14 ani

Ar trebui sa iei pastila de a doua zi, ai toate sansele sa fi insarcinata.Urinarea dupa contact nu te va feri de o posibila sarcina

ionica

acum 14 ani

Cumpara un test de sarcina si vei afla rezultatul. De ce nu folosesti anticonceptionale daca tot ti-ai inceput viata sexuala?

skye

acum 14 ani

stiu...pe deo parte eu sunt vinovata dar cineva de incredere mi-a zis ca nu am de ce sa imi fac griji pt ca sansele sunt minine.posibilitatea de 80% de a nu fii insarcinata.in cat timp imi pot da seama ca sunt insarcinata?si din cate am inteles...dupa 2 zile nu iti poti da seama daca esti sau nu insarcinata.

ionica

acum 14 ani

Dupa 10-14 zile iti poti face un test de sarcina.

Mihai

acum 8 ani

Buna ziua,
Sunt putin nelinistit din cauza unei probleme ( sunt impreuna cu prietena mea de ceva timp si am facut mereu sex protejat ) insa am mai intrat asa putin fara prezervativ si lunile trecute si nu s-a intamplat nimic ...ei bine ultima data cand am facut sex dupa ce am ejaculat si m-am spalat ( am si urinat intre timp ) am stat cam 30 -60 min si ne-am mai " p***at " ca de obicei si am mai intrat putin ( putin inseamna de cateva ori si nu cu tot penisul ) ...problema e ca ciclul trebuia sa ii vina pe data de 28 iulie dar nu a venit nici pana in ziua de azi ( doar s-au marit putin sanii )
Suntem amandoi mai speriosi ( mentionez ca a fost stresata si cu bacul si cu admiterea la facultate si la inceputul relatiei sexuale ii intarziase ciclul o luna Si dupa usor usor se mai reglase cat de cat ...)
Credeti ca exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata ? Sau sa fie alta cauza a intarzierii ciclului ?
Va multumesc pentru intelegere.