Poate fi vorba de o sarcina

Sarcina

Postata de alexandra199636 cu 9 ani in urma.

In urma cu 2 sap am avt contact neprotejat chiar dupa terminarea CM ,insa nu si-a dat drumul.Ma simteam foarte rau si am fc 2 teste de sarcina acum 3 zile insa ambele mi-au iesit negativ.Poate fi vorba de o sarcina,ma simt foarte balonata si am pofta de mancare???

Raspunsuri (3)

Mirna

acum 9 ani

Cel mai sigur test e cel de sange beta HCG cantitativ. E ceva mai scump dar e singurul care iti arata cantitatea de hormon de sarcina din organism pana la momentul respectiv. Cele din comert si testul de urina in laborator nu sunt la fel de sensibile in detectarea HCG daca acesta nu a atins pragul minim de la care poate fi detectat.

alexandra199636

acum 9 ani

La cat timp dupa contact pot face testul de sarcina?Iar cel pe care il descrii tu il pot cumpara din farmacie?Multumesc din suflet!

Mirna

acum 9 ani

Pai dupa minim 2 saptamani. Si e test de sange, cum am spus, se face in laborator.