sarcina

Sarcina

Postata de andrei maria cu 12 ani in urma.

Buna ziua! As dori si eu un raspuns la problema mea. Am 34 ani si acum am descoperit ca am ramas insarcinata. In urma cu 8 ani am facut un avort si de atunci nu am mai reusit sa raman insarcinata. Nu am urmat niciun tratament si acum s-a intamplat minunea. Tot in urma cu 1an jumate am fost implicata intr-un accident rutier si am avut fractura de craniu, pareza la ochi. Am facut in cateva luni 9 tomografe, ultimul l-am facut in urma cu 1 an. La momentul ala am urmat un tratament cu cortizon, iar acum iau cate o pastila pe zi de neurotonic. Ce vreau eu sa stiu este daca pot pastra sarcina, daca nu cumva atatea radiatii pot afecta fatul. Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

se vor efectua analizele de rutina , obligatorii de efectuat anual atat dvs cat si partenerul. pe parcursul sarcinii veti efectua un consult prenatal ce va include hemoleucograma, grup sanguin si Rh (dvs si sotul), test serologic de depistare a lues-ului, serologia rubeolei si toxoplasmozei, markerii virali hepatici, explorarea urinara, frotiu citodiagnostic si examenul bacteriologic al secretiei vaginale.

Utilizator21537463796

acum 5 ani

Buna seara .Am lupus si iau medrol de 16 o jumatate pe zi .Dar nu stiu es sa fac mam ingrasat si sint unflata la fata de la ce poate sa fie.