Sarcina???

Sarcina

Postata de Vicktor22 cu 12 ani in urma.

Iubita mea are o problema: de 10 zile i s-au marit sanii ( de fapt a fost la menstruatie si sanii i s-au intarit si i s-au marit dar nu au mai revenit la marimea normala asa cum se intampla de obicei). la sanul drept are o usoara durere. e posibil sa fie insarcinata,in conditiile in care a fost la menstruatie? am avut numai contact protejat cu prezervativ sa fie aceasta cauza pt care i s-au marit sanii? va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Mastodinia (durerea de san) se caracterizeaza prin dureri si tumefiere a sanilor (marirea volumului acestora din cauza unei infectii, a unei traume etc.) ce se succed ciclic, premenstrual . este necesara o anamneza completa (caracterele durerii, semnele asociate - tumefactie mamara, scurgeri mamelonare, antecedentele personale si familiale), examenul clinic al glandelor mamare, toate acestea realizate de un medic ginecolog, eventual o ecografie mamara, ulterior va recomanda tratamentul adecvat (pe baza de progesteron/ estroprogestative, vitamina E).