sarcina?

Sarcina

Postata de danadanna cu 12 ani in urma.

Am avut o sarcina oprita din evolutie la 7 saptamani.Am fost supusa unei interventii chirurgicale cu anestezie totala.Medicii de aici din Italia mi-au spus ca dupa 2 saptamani vine CM,iar apoi pot sa raman din nou insarcinata fara nici o problema.La 23 de zile dupa interventie am avut contact sexual neprotejat,iar acum sunt 4 saptamani de la interventia chirurgicala si menstruatia nu da semne ca ar aparea.Este posibil sa fiu iar insarcinata?Imi doresc foarte mult un copil.

Raspunsuri (4)

andreeas149898

acum 12 ani

incearca sa faci 1 test de urina sau de sange.Testul de sange este cel mai concludent.Si eu dupa 1 sarcina pierduta, la cateva luni de zile, ciclul a intarziat si am crezut ca sunt gravida.Incearca, desi te inteleg ca este greu, sa te detasezi . Acum, dupa experienta neplacuta, esti inca f.afectata si stresata.Iti zic, din experienta proprie, ca trebuie sa te detasezi si ai sa vezi ca o sa ramai gravida.
Nu uita de teste..sunt cele mai concludente.Noroc

danadanna

acum 12 ani

Multumesc foarte mult pentru raspuns.Sunt foarte confuza pentru ca nu stiu exact in ce perioada are loc ovulatia dupa interventie.Am inteles ca e posibil sa apara dereglari ale CM si de aceea mi-e teama ca poate nu-mi dau seama ca sunt insarcinata.Va dati seama ca vreau sa stiu chiar de la inceput pentru a putea preveni orice problema care ar putea aparea.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

dupa un avort,in conditiile reluarii activitatii genitale si in absenta utilizarii mijloacelor de contraceptie , se poate instala o noua sarcina. ar fi necesar un consult de control in cazul in care menstruatia nu revine dupa 6-8 saptamani de la avort.

Marina

acum 10 ani

Danadanna, stai liniștită la 6 sap apare menstruația și nu la doua sap Cum ti-a spus medicul tău. Dar se poate sa fi însărcinată ținând cont ca ai avut contact sexual neprotejat. Dacă ai făcut 6 sap de la intervenție și nu apare menstruația abia atunci sa te gândești la o sarcina. Bafta și sa faci copii sănătoși!