sarcina

Sarcina

Postata de lacoste cu 12 ani in urma.

Este normal ca la 5 saptamini de sarcina (3 de amenoree) la ecograf sa se vada doar sacul ovular fara embrion? IMi fac griji ca nu s-a vazut embrionul.

Raspunsuri (9)

aetana

acum 12 ani

Cred ca este normal sa nu se vada. Si eu am tot 5 saptamani si de aceea am si amanat vizita la medic pana dupa sarbatori, pt ca exista riscul sa nu se vada mai nimik daca mergeam acum. Stai linistita, mai astepti putin si faci alt ecograf. O sarcina cat mai usoara iti doresc si multa sanatate!
P.S.: Ce fel de ecograf ai facut? Transvaginal sau abdominal? Mie imi e f teama de cel transvaginal, nu am mai facut niciodata. Stiu ca este mai amanuntit, dar mi-e teama de durere si sa nu afecteze copilul intr-un fel sau altul, luand in considerare ca atunci cand am eu programarea facuta la medic, voi avea deja 9 saptamani. Poate scap, si imi va face doar abdominal :). O zi faina iti doresc!

lacoste

acum 12 ani

Sa te feresti de cel transvaginal, am auzit unele fete ca au dureri dupa ce-si fac transvaginal, eu mi-am facut abdominal. Dar tu stai fara griji, ca la 9 saptamini ar trebui sa sa vada si miscarile si bataile inimii prin ecografie abdom. Bafta sis tie.

Dr.Mirela Urs

acum 12 ani

la aproximativ 4 saptamani de amenoree, detectarea sacului gestational este posibila cu sonda endovaginala. o saptamana mai tarziu, adica la aproximativ 5 saptamani de amenoree, sacul gestational poate fi detectat si cu ajutorul sondei transabdominale. structurile embrionare incep insa sa fie vizualizate la 6 saptamani de amenoree, prin ecografie transabdominala. 6 saptamani de amenoree corespund unei lungimi de 2-4 mm a embrionului si aproximativ 15 mm a sacului gestational. in jurul varstei de 6,5 saptamani, cand embrionul atinge lungimea de aproximativ 5 mm, incep sa fie detectate pulsatiile cardiace, semn ca sarcina evolueaza.
deci, raspunsul la intrebarea dumneavoastra este, da, este normal sa nu se vada, sarcina fiind prea mica. reveniti la un control peste 2 saptamani. si nu uitati, la inceput de sarcina este foarte important ca aportul de acid folic sa fie adecvat. succes!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

la 4 saptamani de la fecundatie sacul ovular are dimensiuni de 5mm si pana in saptamana 8 ar avea 23mm.dupa saptamana 6 sacul ovular poate fi vizualizat ecografic.

melania

acum 12 ani

buna,
mi-a intarziat ciclul 6 saptamani insa testul de sarcina este negativ, din cand in cand am dureri abdominale si sincer nu stiu ce sa fac pt ca n-am avut pana acum nici o sarcina.

balog miruna

acum 11 ani

buna ziua ma numesc miruna am saptamini de sarcina si nu se vede nimica doctori imi spun ca pote fi o sarcina exta uterina ce parere aveti

CARMEN

acum 11 ani

UNA ZIUA AM 5 SAPTAMINI DE SARCINA SI NU SE VEDE DECIT SACUL GESTIONAL SI DOCTORI SPUN CA ARTREBUI SA SE VEDE SI SPUN CA II EXTRAUTERINA SUNT FORTE BULVERSATA SASBUNDETIMI REPEDE VA ROG SA NU IAU O DECIZIE GRESITA

CARMEN

acum 11 ani

UNA ZIUA AM 5 SAPTAMINI DE SARCINA SI NU SE VEDE DECIT SACUL GESTIONAL SI DOCTORI SPUN CA ARTREBUI SA SE VEDE SI SPUN CA II EXTRAUTERINA SUNT FORTE BULVERSATA SASBUNDETIMI REPEDE VA ROG SA NU IAU O DECIZIE GRESITA

Andrada

acum 9 ani

Buna ziua! Am 5 sapt si medicii nu stiu ce sa creada. Pt ca se vede doar sacul gol. Spuneti-mi va rog, care e rezultatul? Aveti un bebe acum, nu?