sarcina

Sarcina

Postata de maria1989 cu 12 ani in urma.

exista ecografie de tip 4D?

Raspunsuri (8)

Dr. Gheorghe Gica

acum 12 ani

Ecografia 4D este ecografia tridimensionala in miscare. Este folosita in obstetrica si imaginiile sunt exceptionale. www.ginecolife.ro

maria1989

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns......as mai avea inca o intrebare....ecografia morfologica de ce tip este??

google

acum 12 ani

Ecografiile morfologice Ce sunt? Ecografiile morfologice sau de morfologie fetala reprezinta un tip de investigatie bazata pe ultrasunete prin care se furnizeaza data ca: numarul fetilor, varsta gestationala, cantitatea de lichid amniotic, locul in care este pozitionata placenta. De asemenea, ecografia morfologica ajuta la depistarea anumitor anomalii congenitale ale fatului. Printre acestea se incadreaza anomaliile fetale cardiace, digestive, renale, sindromul Down precum si cele ale sistemului osos sau fetei. Acest tip de ecografie permite vizualizarea clara a chipului bebelusului. In cazul prezentei unor astfel de malformatii, in functie de gravitatea lor sau de gradul de evolutie, se va stabili de catre medic impreuna cu pacienta ce se va face mai departe. insarcinata la ecografie Cand se fac ecografiile de morfologie? Morfologia fetala se realizeaza intre saptamanile 11-14 de sarcina, 21-23 si 31-33 Posibilele anomalii genetice se pot observa numai in acest interval de timp, de aceea ele sunt extrem de necesare. Fiecare gravida trebuie sa trateze cu seriozitate aceste ecografii deoarece de ele depinde evolutia corecta si sanatoasa a fatului. Procedeul este unul simplu, timpul alocat unei ecografii morfologice fiind intre 20 si 30 de minute. Se va aplica pe abdomen un gel special care favorizeaza transmiterea ultrasunelor, apoi cu ajutorul transductorului care se va misca pe suprafata abdomenului se poate vedea fatul pe ecranul ecografului. Ecografiile sunt necesare pe intreg parcursul sarcinii, medicul responsabil fiind cel care stabileste frecventa procedurii.

Afla mai multe pe Qbebe.ro

Dr. Gheorghe Gica

acum 12 ani

Este un raspuns xomplet si bine argumemtat la care nu mai am
Nimic de adaugat. Www.ginecolife.ro

alina

acum 12 ani

va deranjez si eu cu o intrebare..
la ce spital activati dvs?

Dr. Gheorghe Gica

acum 12 ani

Lucrez la spitalul Medlife Grivita. Aveti datele de contact pe blog: www.ginecolife.ro

alina

acum 12 ani

nu stiu de ce...dar am o vaga presimtire ca am nascut cu dvs...:D
lucrati si la suub??

alina

acum 12 ani

da...acum v-a vazut si poza...
sunteti dr meu ginecolog!
un om de milioane!!!!