Sarcina

Postata de Marita2134690 cu 13 ani in urma.

Cate zile sau luni trebuie asteptat dupa ce am consumat a nticonceptionale Diane, pentru a putea avea o noua sarcina

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Cel putin 3-6 luni, timp in care va protejati cu prezervativ si va faceti TOATE analizele amandoi, inclusiv sange, urina, hormoni, tu Papanicolau, el secretie uretrala (sa nu fie vreo BTS, vreo infectie sau vreo ciuperca care sa fie descoperita cand esti deja gravida si cand fatul poate fi deja afectat), adoptati un stil de viata sanatos (nu beti alcool, nu fumati, nu pierdeti nopti, nu luati medicamente etc). Dupa aceasta perioada de 3-6 luni si daca sunteti cu toate analizele bune si fara probleme medicale (inclusiv, de exemplu, stomatologice in cazul tau), puteti renunta la protectie si incepe sa incercati sa faceti un copil. E posibil sa dureze cateva luni, nu disperati. Daca in decurs de 1 an dupa aceasta perioada de asteptare nu ramai insarcinata, consultati medicul pt analize mai amanuntite.

Aura

acum 13 ani

cel putin 6 luni asa recomanda medicii ginecologi, dar nu toti