Sarcina

Postata de hip2 cu 13 ani in urma.

Am stari de voma si durere de ovare,sunt racita si poate fi o cauza a acestor simptome.Dar mi''e teama ca ar putea exista o sarcina,chiar daca o ejaculare nu a avut loc.Ultimul contact sexual protejat(14.ian.2011),dar cu un incident neplacut(alunecarea prezervativului).Intrebarea mea este daca aceste simptome pot fi din cauza racelii sau poate exista si o sarcina si daca as merge sa fac o ecografie la ovare se poate vedea si o eventuala sarcina?Tin sa precizez ca durerea de ovare persista de o saptamana.Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Sarcina se vede la ecografie abia dupa mult timp. Poti afla daca esti gravida facand un test de sarcina la 3 saptamani dupa contactul sexual cel putin. Durerea de ovare nu are legatura cu raceala, eventual cu vreo anexita. Insa in general greturile si alte simptome de sarcina apar in luna a 2-a (la cateva saptamani dupa ce femeia afla deja ca e gravida, pt ca i-a intarziat si si-a facut test), nicidecum atat de repede.
Pt linistea ta fa un test peste cateva saptamani.