sarcina

Sarcina

Postata de renate2 cu 13 ani in urma.

Pe 28 octombrie am facut avort la 9 saptamani datorita opririi din evolutie al fatului. Cine poate sa-mi spuna cum pot ramane insarcinata mai repede, niste trucuri,ceva? Imi doresc f.mult un copil si ceasul meu biologic bate repede..am 41 ani. Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Nu cred ca exista nici un truc... Altfel nu ar fi atatea femei care nu raman gravide mult timp. Oricum ac***a in vedere situatia, nu se recomanda sa ramai gravida mai devreme de 6 luni iar intre timp trebuie sa iti faci o groaza de analize ca sa vezi ce s-a intamplat, de ce ai avut o sarcina oprita din evolutie.

Sanatate si succes!

renate2

acum 13 ani

Multumesc frumos pentru raspuns..Stii cumva ce analize trebuie sa fac si care sunt costurile??

Iuli

acum 13 ani

Consulta-te cu medicul tau ginecolog. Nu stiu costurile, dar trebuie analize de sange, hormonale, lama (Papanicolau + analiza secretie) ecografie, eventual sfat genetic daca este cazul, ar trebui si partenerul sa isi faca analizele, sa nu aiba el vreo problema. Discuta cu medicul ginecolog si va sti sa te indrume. Exista si laboratoare particulare de analize (Sanador de ex, au si preturi pe site) dar sunt mai scumpe si oricum trebuie sa iti interpreteze cineva analizele. La varsta ta oricum nu se pune problema sa ramai gravida fara supravghere stricta din partea medicului ginecolog-obstetrician. Daca nu ai, vorbeste cu medicul de familie sa iti dea trimitere la o maternitate, acolo sunt medici buni.