sarcina

Sarcina

Postata de Catalintal cu 13 ani in urma.

Buna ziua! Ma numesc Alina, am 23 ani, de o saptamana ma doar burta putin, sunt insarcinata in 6 saptamani, din spusele doctorului, astazi mi-a venit ceva maroniu pe slip,ca la menstruatie, m-am speriat , am mers la un doctor ginecolog din Deva , care mi-a spus urmatoarle:am un chist de 3,49 /4,29 mm pe ovarul drept, uter cu sac ovarian cu ecouri embrionare schitzate =vezicule viterina de 0,22 cm, mi dat urmatorul tratament: dupfaston 3x2/zi, nospa 3x1/zi, acid folic 5mg 1x1/zi. si sa merg peste 10 zile la control,. Vreau sa va intreb daca este in ragula ce se intampla daca tratamnetul este ok, si ce im recomandati mia departe...
multumesc

Raspunsuri (2)

Andra

acum 13 ani

Eu ti-as recomanda sa urmezi tratamentul pentru ca ceea ce ti-a dat este pentru fixarea sarcinii, ca sa previi un avort spontan.Tratamentul este foarte bun urmeaza-l si pana mergi la medic stai mai mult intinsa in pat.Stai linistita daca nu e sange nu-i nimik grav la avortu spontan apare hemoragie dar tu spui ca ai avut doar pete maronii.Nu te stresa nu ridica greutati, nu face eforturi prea mari.Ia neaparat tratamentul duphaston e foarte bun am avut si eu si in 2 zile mi-a disparut sangerarea.Eu nu am avut sangerari din uter era vorba de o infectie urinara si tot mi s-a prescris duphaston.No spa am luat mai mereu pana in luna a 6 a.Am o sarcina normala tin sa precizez, fara amenintare de avor si tot am urmat tratamentul..Daca iei tratamentu va fi bine.Petele alea poate sa fie si de la faptul ca in sarcina organismul ,de fapt uterul se mai curata.sarcina usoara Sa nu faci greseala sa nu iei tratamentul

kasho1

acum 13 ani

Corect, dupfastonul ti-a fost prescris pt fixarea sarcinii, iar acidul folic e bine sa-l iei pe tot parcursul sarcinii. Incearca sa discuti cat mai deschis cu medicul tau, fara jena. E foarte important pt viitoarea mamica sa existe o colaborare cat mai stransa cu medicul obstretician.
Sarcina usoara!